search

Przyczyna wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego na przykładach z orzeczeń SN

79,00 zł
Brutto

Książka Przyczyna wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego opisuje problemy związane z formułowaniem przyczyny wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego na przykładach z praktyki kadrowej.

Ilość
Publikacja dostępna

978-83-8344-331-7
2023
84

Przyczyna wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego – jak ją sformułować, by obroniła się przed sądem. Stan prawny na wrzesień 2023 r.

Przepisy nie zawierają zamkniętego precyzyjnego katalogu przyczyn, na które pracodawca może powołać się w wypowiedzeniu umowy. Nie określają również terminu ograniczającego możliwość wypowiedzenia. Przyjmuje się jednak, że przyczyna wypowiedzenia umowy nie może utracić aktualności na dzień składania pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu. Co to znaczy?

Jeśli planujemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie (bez wypowiedzenia, z jego winy), musimy szczególnie uważać. Bardzo wiele „dyscyplinarek” upada bowiem przed sądem. Często przyczyna jest zbyt słaba: np. naruszenie obowiązków nie jest ciężkie albo nie są to podstawowe obowiązki. Bywa też, że przyczyna jest niewłaściwie sformułowana. Jak uniknąć takich błędów i zwiększyć szansę na wygraną w razie ewentualnego sporu?

Problemy związane z formułowaniem przyczyny wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego wyjaśniamy na przykładach z praktyki kadrowej. Opisujemy najczęstsze lub najbardziej kłopotliwe przyczyny wypowiedzenia – z podaniem praktycznych wskazówek, jak je stosować. Sprawdź i uniknij kosztownej przegranej z pracownikiem w sądzie.

Poznaj wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące najczęstszych przyczyn uzasadniających wypowiedzenie umowy o pracę. Dowiedz się m.in.:

Jak zapisać 9 najczęstszych przyczyn wypowiedzenia?
Co to znaczy, że przyczyna wypowiedzenia powinna być rzeczywista, konkretnie wskazana i aktualna?
Jak sformułować przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego, by nie podważył jej sąd?
Kiedy „dyscyplinarka” jest uzasadniona, a kiedy nie?
Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów i zwiększyć szansę na wygraną w razie ewentualnego sporu?
Sprawdź wnioski i przykłady z bogatego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Zobacz m.in.:
przykłady błędnie i właściwie sformułowanych przyczyn wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego,
procedurę wręczenia wypowiedzenia pracownikowi,
wzór wypowiedzenia umowę o pracę,
wzór „dyscyplinarki”.

Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.