Kodeks pracy 2023 Komentarz do zmian Ujednolicony tekst ustawy
Kodeks pracy 2023 Komentarz do zmian Ujednolicony tekst ustawy autorstwa Oliwii Małeckiej wydawnictwa ODDK zawiera komentarz do zmian w Kodeksie pracy wprowadzonych ustawą z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw oraz ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, a także zawiera ujednolicony tekst Kodeksu pracy z wyróżnieniem wprowadzonych zmian,
Największa od wielu lat nowelizacja Kodeksu pracy – ważne przepisy dla każdego pracodawcy i pracownika
W publikacji Kodeks pracy 2023 Komentarz do zmian Ujednolicony tekst ustawy autorstwa Oliwii Małeckiej komentarz do zmian w Kodeksie pracy wprowadzonych:
-ustawą z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 240) – część zmian obowiązuje od 21 lutego 2023 r., część weszła w życie 7 kwietnia 2023 r.
-ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641) – obowiązującą od 26 kwietnia 2023 r.
oraz ujednolicony tekst Kodeksu pracy z wyróżnieniem wprowadzonych zmian, które ułatwi pracodawcom i pracownikom zapoznanie się ze znowelizowanymi przepisami.
Komentarz do zmian zawiera omówienie nowych regulacji i zasad ich stosowania przez pracodawców z odniesieniami do praktyki oraz dokładnym wskazaniem terminu wejścia w życie poszczególnych zmian (nowe przepisy weszły w życie w trzech różnych terminach w lutym i kwietniu 2023 r.). W kolejnych rozdziałach autorka przedstawia:
konsekwencje wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu pracy (w tym: zasady wykonywania i organizacji pracy zdalnej, praca zdalna okazjonalna, obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy)
zagadnienia związane z kontrolą trzeźwości (w tym: możliwość prewencyjnej kontroli trzeźwości, zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości oraz kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu, obowiązki pracodawcy związane z kontrolą trzeźwości, w tym m.in. z zawartością akt osobowych pracownika)
zmiany w umowach o pracę na okres próbny
zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony (w tym zasady zawierania tych umów, sposób ich wypowiadania)
poszerzenie zakresu informacji o warunkach zatrudnienia – nowe ważne obowiązki informacyjne pracodawcy wobec pracowników
dodatkowy urlop opiekuńczy – nowe uprawnienia pracowników, zasady jego udzielania
zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – nowe uprawnienia pracowników
wydłużenie urlopu rodzicielskiego i zmiana zasad udzielania urlopu rodzicielskiego
skrócenie okresu, w którym ojciec może korzystać z urlopu ojcowskiego
zmiany w zasiłkach macierzyńskich – nowe zasady wypłacania i obliczania zasiłku macierzyńskiego w różnych sytuacjach
wprowadzenie nowych zasad elastycznej organizacji pracy dla pracowników-rodziców dzieci do lat 8
doprecyzowanie przepisów dotyczących szkoleń pracowników.
Celem komentarza jest uporządkowanie tych licznych zmian w przepisach Kodeksu pracy, a w szczególności przybliżenie nowych rozwiązań, które pojawiły się w efekcie ostatnich nowelizacji.