search

Podatki i opłaty lokalne Podatek leśny Podatek rolny Komentarz 2024

145,00 zł
Brutto

Podatki i opłaty lokalne Podatek leśny Podatek rolny Komentarz 2024 omawia główne zagadnienia związane z podatkami i opłatami lokalnymi oraz podatkiem rolnym i leśnym. Zawiera bogate orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym także na najnowsze wyroki wydane w 2024 r., poglądy doktryny oraz stanowiska organów podatkowych, w tym Ministerstwa Finansów.

Ilość
Publikacja dostępna

Wydawnictwo INFOR
9788382685794
2024
480

Autor publikacji „Podatki i opłaty lokalne. Podatek leśny. Podatek rolny. Komentarz” – Paweł Banasik, w przystępny sposób przedstawia główne zagadnienia związane z podatkami i opłatami lokalnymi oraz podatkiem rolnym i leśnym. Opiera się przy tym na bogatym orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym także na najnowszych wyrokach wydanych w 2024 r., poglądach doktryny oraz stanowiskach organów podatkowych, w tym Ministerstwa Finansów. Tam, gdzie jest to konieczne, pojawia się również polemika z prezentowanymi poglądami, która wynika z praktycznych doświadczeń autora.
„Podatki i opłaty lokalne. Podatek leśny. Podatek rolny. Komentarz” – czego dowiesz się z publikacji?

„Podatki i opłaty lokalne. Podatek leśny. Podatek rolny. Komentarz” kompleksowo wyjaśnia m.in.:

    przedmioty opodatkowania omawianymi podatkami,
    moment powstania obowiązku podatkowego,
    obowiązki podatników,
    stawki podatkowe,
    zwolnienia i ulgi w podatkach i opłatach lokalnych oraz w podatku rolnym i podatku leśnym.

W niniejszym – szóstym już – wydaniu komentarza omówiono m.in.:

    nowe przepisy w podatku rolnym dotyczące zwolnienia dla rolniczych związków zawodowych,
    najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie opodatkowania budowli, w tym urządzeń technicznych, oraz kryteriów decydujących o uznaniu obiektu za budynek,
    nowe orzecznictwo dotyczące sposobu powstania obiektów budowlanych,
    wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. i jego wpływ na opodatkowanie budowli podatkiem od nieruchomości.

„Podatki i opłaty lokalne. Podatek leśny. Podatek rolny. Komentarz” to książka, która skupia się na praktycznych aspektach dotyczących podatków i opłat lokalnych, służąc jako dodatkowe narzędzie dla podatników przy obliczaniu i deklarowaniu poszczególnych podatków i opłat lokalnych. Wskazuje na różnice w powstawaniu obowiązku podatkowego dla osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Praktyczne przykłady przedstawione w komentarzu ułatwiają zrozumienie istoty i zakresu opodatkowania podatkami i opłatami lokalnymi.

Publikacja jest adresowana do pracowników urzędów gminnych i miejskich w wydziałach finansowych i budżetowych, skarbników gmin, jak również do doradców podatkowych i rzeczoznawców specjalizujących się w wycenie nieruchomości. Z zawartych w niej informacji skorzystają także płatnicy podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego: przedsiębiorcy, osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.
Paweł Banasiak – o autorze

Doradca podatkowy specjalizujący się w podatkach lokalnych, partner i Lider Zespołu ds. Podatku od Nieruchomości w Deloitte. Współpracuje z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie. W latach 2014–2015 był ekspertem Zespołu ds. Podatków Lokalnych Rady Konsultacyjnej przy MF. Wielokrotny laureat rankingów na najlepszego eksperta w zakresie podatków lokalnych („Dziennik Gazeta Prawna”, „Rzeczpospolita”). Autor licznych publikacji naukowych i współautor książek poświęconych prawu podatkowemu – w szczególności w zakresie zagadnień dotyczących podatku od nieruchomości.

Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.