

Książka Klasyfikacja budżetowa autorstwa Wojciecha Lachowicza to najbardziej aktualny i obszerny komentarz do poszczególnych paragrafów klasyfikacji budżetowej wraz ze zmianami, które weszły w życie w 2024 r. praz wejdą w 2025 r.
Klasyfikacja budżetowa 2025 autorstwa Wojciecha Lachiewicza
W publikacji „Klasyfikacja budżetowa” omówione zostały wszelkie zmiany wprowadzone przez trzy nowelizacje do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. Komentarz do poszczególnych paragrafów klasyfikacji budżetowej wraz ze zmianami, które weszły w życie w 2024 r. praz wejdą w 2025 r.
Książka szczegółowo omawia obowiązującą klasyfikację budżetową, w tym zmiany do niej wprowadzone przez nowelizacje z 13.12.2024 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 1872) oraz z 15.7.2024 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 1096). Uwzględnia zmiany wprowadzone przez ustawę z 1.10.2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 1572 ze zm.) oraz nowe rozporządzenie z 29.1.2025 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2025 r. poz. 133).
Publikacja w sposób kompletny (bazując na 255 ustawach oraz 48 opartych na nich rozporządzeniach) wyjaśnia zasady i reguły klasyfikacji (w tym w zakresie stosowania SMUP). Uwzględnia najnowsze orzecznictwo RIO, sądów administracyjnych i wyjaśnienia MF (w tym dotyczące zapytań ze strony wydawnictwa C.H.Beck). Zawiera zbiór ponad 400 aktualnych odpowiedzi na pytania (w tym dotyczących ostatnich nowelizacji klasyfikacji, w tym zagadnienie doboru podziałek dla dochodów i wydatków w wyniku wejścia w życie ustawy z 1.10.2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego).
Publikacja zawiera rekomendowane rozwiązania w zakresie realizacji zadań JST z tytułu pomocy dla Ukrainy (w tym w zakresie udzielania dotacji oświatowych na dzieci obywatelstwa ukraińskiego i zapewnienia im bezpłatnych podręczników). Wyjaśnia także zasady doboru podziałek rozdziałów i paragrafów dla dochodów i wydatków z tytułu realizacji zadań ze znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wskazuje, jakie wydatki są niedozwolone przez regulacje prawne (a w konsekwencji nie utworzono dla nich osobnych podziałek, a określenie zakresu stosowania podziałki istniejącej ich nie obejmuje). W oparciu o zasób 254 ustaw i 48 rozporządzeń książka rozwiązuje skomplikowane montaże finansowe (wraz z właściwym dla każdego sposobem klasyfikacji). Przedstawia zaktualizowany tekst rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej z przypisami informującymi, kiedy konkretna zmiana wchodzi w życie.
W publikacji szczegółowo wyjaśniono strukturę i zasady funkcjonowania klasyfikacji budżetowej:
jakie są reguły doboru trzech rodzajów podziałek dla klasyfikacji konkretnego dochodu lub wydatku oraz przychodu lub rozchodu budżetu;
jak posługiwać się rozdziałami z trzema cyframi działu i cyframi 95 o nazwie „Pozostała działalność" (często się zdarza, że jednostki w miejsce rozdziału właściwego dla klasyfikacji dochodu lub wydatku nadużywają jego stosowania, co grozi zakwestionowaniem ich stosowania przez organy kontroli);
jakie są inne niż SMUP reguły interpretacji przez JST nazw poszczególnych rozdziałów klasyfikacji budżetowej;
jaka jest praktyka i legalność stosowania czteropoziomowej klasyfikacji wydatków;
jakie są zasady doboru właściwego rozdziału dla lokalizacji w nim określonego paragrafu dochodu lub wydatku;
jak w praktyce stosować i interpretować 3 reguły doboru rozdziału w układzie SMUP;
czy można reguły SMUP stosować dosłownie, jeśliby znaczenie rozdziału klasyfikacji według takiej reguły pozostawało w kolizji ze znaczeniem podziałki rozdziałowej z art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.
Książka ta jest skierowana głównie do osób zatrudnionych w służbach finansowych ale powinna ona również spełnić oczekiwania ze strony innych grup zawodowych, w tym osób wykonujących typowe zawody prawnicze, jak radcowie prawni potwierdzający legalność opiniowanego budżetu lub innego dokumentu, w którym zastosowano klasyfikację.
Książka adresowana jest również do służb kontroli finansowej oceniających poprawność doboru podziałki klasyfikacyjnej zastosowanej przez praktykę finansową. Chcąc zakwestionować prawidłowość zastosowanej podziałki klasyfikacyjnej, powinno się to uzasadnić argumentami wynikającymi z budowy i struktury klasyfikacji.
Adresatem książki są także pracownicy organów administracji (w tym nadzoru nad samorządami) dokonujący urzędowej wykładni podziałek klasyfikacyjnych oraz osoby odpowiadające za przygotowanie nowelizacji, które uzupełniają lub korygują normy aktualnej klasyfikacji budżetowej.
Internetowa Księgarnia Ekonomiczna i Prawnicza www.ikep.pl poleca książkę „Klasyfikacja budżetowa” autorstwa Wojciecha Lachiewicza.